İptal ve İade

İptal ve İade

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
 
İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz "Sipariş Hazırlanıyor " ya da "Kargoya Verildi" statüsünde değilse info@hediyenizvar.com adresine sipariş numaranızla birlikte bir mail göndererek siparişinizi iptal edebilirsiniz.
 
Mesajınız bize ulaştığında, o gün içerisinde siparişinizin iptali gerçekleşecek ve konuyla ilgili size geri dönüş yapılacaktır. Siz de "Son Siparişlerim" bölümünden sipariş durumunuzu kontrol edebilirsiniz.
 
"Hesabım" sekmesinde siparişinizin durumu kargo aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. Fakat siparişinizin size ulaşmasıyla birlikte ürünü iade edebilirsiniz.
 
 
Satın aldığım ürünü iade  etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?
 
 
Ürün ,varsa hediyesi ve bütün standart aksesuarları,ambalajı hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte tarafımıza gönderilmelidir.  Tek yapmanız gereken,faturanızın üzerindeki 'İade Bölümünü' eksiksiz doldurarak, Yurtiçi Kargo (444 99 99) ile aşağıdaki adrese "Karşı Ödemeli" olarak gönderebilirsiniz.
 
İade etmek istediğiniz ürünü, siparişinizin size ulaştığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde geri gönderebilirsiniz.
 
 
İade edilen ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte iade süreci başlatılır. Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra hediyenizvar.com tarafından kredi kartınıza iade işlemi gerçekleştirilir. Ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde "artı bakiye" olarak kredi kartınıza yansır.
Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve HEDİYENİZVAR HEDİYE ORGANİZASYONU TİC. LTD. ŞTİ'nin bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.
 
Kusurlu Ürün İadesi
 
Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
Bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde yukarıdaki adımları izleyerek ürünü tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Üründe kullanımdan doğan bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza geri ödenir.
 
İade Kapsamı Dışındaki Ürünler
 
Tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.
 
İade etme süresi kaç gündür ?
 
Tüketici Kanunu'na göre, "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" ürünü teslim aldığınız ilk 7 iş günü içerisinde geçerlidir. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
 
Neden sadece ilk yedi gün içinde iade kabul ediliyor?
 
Tüketici Kanunu'nda yer alan 'Sebep Göstermeden Cayma Hakkı' sadece ürünü teslim aldığınız günü takip eden ilk 7 iş gününü içermektedir. Üründeki herhangi bir kusurdan kaynaklanan iadelerde ise, bu süre 30 gündür.
 
İade işlemlerinde kargo masraflarını ben mi ödeyeceğim?

 
İade talebiyle HEDİYENİZVAR HEDİYE ORGANİZASYONU TİC. LTD. ŞTİ.'ne gönderdiğiniz tüm ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir.
 
İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansıyor?
 
İade ürün bedelleriniz, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 5 gün içinde bankanıza yatırılır. Bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde de, ürün bedeli "artı bakiye" olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve HEDİYENİZVAR HEDİYE ORGANİZASYONU TİC. LTD. ŞTİ.'nin bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.